579632177 info@27pixeli.com

W dzisiejszych czasach znalezienie wolnej chwili, na zrobienie czegokolwiek dla siebie, nie jest łatwe. Nie inaczej jest z czytaniem książek. Czujemy niedosyt, więc niewątpliwie posiadanie czytnika e-book’ów w pewnym stopniu rozwiązuje nasz problem. Ułatwia dostęp do wiedzy, którą zawsze masz pod ręką, nie zabierając ze sobą kilkunastu książek, np. w podróż. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba tę wolną chwilę znaleźć, aby wyjąć czytnik  i trochę poczytać, ale to już kwestia organizacji czasu. 

W biznesie, budowaniu marki osobistej istotne jest pokazywanie naszej specjalizacji oraz nas w roli eksperta, a tym samym dzielenia się wiedzą. E-booki są idealnym do tego narządziem. Tak jak w przypadku książek papierowych, e-booki są źródłem wiedzy, stwarzają nam możliwość rozwoju, pobudzają kreatywność, poszerzają horyzonty, inspirują, zabijają nudę, odstresowują, dodają nam siły i zapału. A skoro czytasz ten artykuł, zapewne myślisz o wydaniu własnego e-booka. Chcesz podzielić się swoją wiedzą, ale ciągle się wahasz i zupełnie nie wiesz jak się za to zabrać?

W tym artykule zaproponuję Ci

E-BOOK W 7 KROKACH

Na początek podstawowa wiedza o formatach e-booka:

PDF – jeden z najpopularniejszych formatów, który pozwala zastosować dowolność w formatowaniu tekstu, justowanie pełne, równanie do lewej czy do prawej strony. Format PDF jest stronicowany, a szerokość widocznego wiersza jest zawsze taka sama. Programy do edycji: PowerPoint, Canva, Word, Pages.

EPUB – justowanie pełne ładnie wygląda, ale może być kłopotliwe, gdyż w niektórych czytnikach tekst może być nieczytelny. Zalecane jest równanie do lewej, wówczas jest lepsze dostosowanie do czytników i ułatwia skupienie się na treści. EPUB to format niestronicowany  tzn. tekst “wlewa” się dostosowując do ekranów. EPUB pozwala także na swobodne wyszukiwanie dowolnych słów w tekście oraz robienie notatek i zakładek. Aby móc odczytywać pliki w formacie EPUB, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie i aplikacje, np. Adobe Digital Editions na Windowsa, Aldiko na Androida czy iBooks na iOS/Mac. Programy do edycji: Sigil, Calibre, InDesign.

MOBI – format wspierany i rozwijany przez firmę Amazon. Funkcjonalnie bardzo podobny do formatu EPUB, obsługiwany jednak tylko przez urządzenia i aplikacje z rodziny Kindle. Format ten z łatwością dopasowuje treść publikacji do urządzenia, na którym jest wyświetlana. Programy do edycji: Hamster Free eBook Converter, Calibre.

 

 

 

 

 

 

POZNAJ IDEALNE NARZĘDZIE AUTORA SELF-PUBLISHERA, CZYLI “PLANER AUTORA”

ZOBACZ PLANER

  

Jestem grafikiem i projektantem książek, ale tak sobie myślę, że gdybym nie miała pojęcia o składzie publikacji, a chciałabym wydać e-booka (darmowego do pobrania lub jako produkt sprzedażowy) to zrobiłabym to tak:

EVERGREEN

Zadbaj o treść, która będzie cały czas aktualna czyli tzw. “treść wiecznie żywa”, która nigdy się nie zestarzeje mimo upływu lat. Przykładem będą:

 • poradniki opisujące krok po kroku sposób rozwiązywania danego problemu; 
 • przewodniki dla początkujących, które zawsze przedstawiają niezmienne reguły z danej dziedziny i są podstawą dla czytelnika zanim będzie zgłębiał bardziej zaawansowane aspekty;
 • case study (studium przypadku) – tu raczej odpowiednia będzie tematyka która się niezmienia np.: wychowanie, pedagogika, raczej nie są dobrym pomysłem opracowania tj. funkcjonowanie najnowszych algorytmów Facebooka, które zapewne za pół roku się zdezaktualizują.

DELEGOWANIE

Jeżeli tylko możesz finansowo sobie na tę opcję pozwolić, to polecam Ci zlecić redakcję, korektę, projekt i skład e-booka specjalistom. Dlaczego? Bo zaoszczędzisz czas, specjalista zrobi to zapewne szybciej i przygotuje e-booka w wielu formatach tj. epub, mobi, pdf…, które będą poprawnie wyświetlane na czytnikach. 

ZRÓB TO SAM

Przygotowanie e-booka samodzielnie, jest zapewne formą “darmową”, ale pozornie, bo pamiętaj, że musisz poza napisaniem poświęcić sporo czasu na przygotowanie grafiki, składu całej publikacji, wyszukanie zdjęć stockowych, korektę itp. To jest propozycja dla e-book’ów które są wydane w formacie pdf. 

ISBN

Numer ISBN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. W Polsce część wydawców utożsamia ISBN z ulgami podatkowymi, co jest błędem. Nie ma obowiązku nadawania nr ISBN, ale e-booki bez numeru ISBN mogą nie wejść do dystrybucji u niektórych sprzedawców internetowych. Ponadto Ebooki posiadające ISBN są lepiej wyszukiwane przez wyszukiwarki np. Google. Numer ISBN zarejestrujesz BEZPŁATNIE na stronie www.e-isbn.pl i przeczytaj artykuł Fakty i mity o nr ISBN

 

E-BOOK W 7 KROKACH

#1 NAPISZ

Znajdź swoje ulubione miejsce, przestrzeń do pisania. Może to będzie ulubiony fotel “uszatek”, kawiarnia, a może dużo podróżujesz, więc tryb samolotowy lub podróż pociągiem bez wifi, będzie idealnym miejscem do pracy twórczej. Przygotuj niezbędne narzędzia: komputer, notes, książki, czasopisma, pomoce naukowe oraz kawę / herbatę. Zrób plan pisarski, czyli ustalkiedy i ile czasu poświęcisz na pisanie, a potem przygotowanie e-booka. Rozpisz swój plan na moduły, a e-booka na rozdziały + krótki zarys. Zaplanuj każdy rozdział kiedy go napiszesz i ile czasu na to poświęcisz. 

#2 REDAKCJA I KOREKTA

Gdy już masz napisaną całą treść, to redakcja i korekta jest najważniejszym etapem procesu tworzenia e-booka. Warto zdelegować ten proces, aby zagwarantować sobie jakość, spójność i treść dobrze przyswajaną przez czytelników. Zaufaj profesjonalistom. Na tym etapie nie warto oszczędzać. Ja wierzę, że Twój e-book jest świetny, ale może być doskonały. Nie obrażaj się też jeśli redaktor / korektor wykreśli Ci pół strony, pamiętaj że Jemu tak jak Tobie zależy aby Twój e-book był bezbłędny.

#3 OKŁADKA

Projektowanie okładki jest sztuką, nauką i psychologią, ale nie przerażaj się tym, nie musisz być grafikiem, aby zaprojektować dobra okładkę. Wystarczy odrobina kreatywności, szczypta chęci, smartfon, komputer.

 • Znajdź swój pomysł na okładkę. Sprawdź jak wyglądają okładki o podobnej tematyce, zainspiruj się przeglądając np: Pinterest;
 • Skorzystaj z darmowych aplikacji tj. Canva, DIY Book Covers, w Wordzie też można zrobić projekt okładki;
 • Użyj odpowiednich fontów pasujących do danego gatunku publikacji i zwróć uwagę na czytelność i czy font posiada polskie litery;
 • Wybierz kolory;
 • Zrób dobre zdjęcie lub wyszukaj na stronach stockowych. Pamiętaj, aby podać żródło zdjęcia np: Flickr, Pixabay, Pexels, Unsplash;
 • Zapytaj o wybór, opinie dotyczącą okładki swoją społeczność, w końcu do dla nich jest ten e-book;
 • Następnie przygotuj mockup (wizualizację produktu) – tu też nie potrzebujesz wiedzy projektowej, bo darmowe mockupy znajdziesz na stronie Adazing
 • Warto pamietać o podstawowych elementach dobrej okładki: tytuł, podtytuł, imię i nazwisko autora, znak / logo wydawcy, sticker (rodzaj naklejki z hasłem reklamowym) lub strapline (krótki tekst reklamowy).

#4 LAYOUT

To ważna część e-booka i wymaga zaplanowania oraz konsekwentnego stosowania we wszystkich publikacjach, aby Twoja marka i Twoje publikacje były rozpoznawalne.

 1. Plan rozmieszczenia treści i zdjęć. Ustal, że np: zdjęcie będzie zawsze w prawym górnym rogu lub będzie zajmować dolną połowę strony. Taki zabieg pozwala na uzyskanie tzw. rytmu publikacji, dzięki czemu czytelnikowi jest łatwiej się odnaleźć w Twoim e-booku.
 2. Stronicowanie / stopka. Powinna być delikatna, nie nachalna, np. zawierająca tylko numer strony, tytuł e-booka lub www.
 3. Strona redakcyjna czyli strona z danymi kontaktowymi, nazwiskami autorów, redaktorów, grafików itp, zazwyczaj jest to strona druga lub ostatnia. 
 4. Wybór fontów. Pamiętaj, że dobrą praktyką jest konsekwencja i stosowanie 1-2 rodzajów fontów, 1 styl wyróżnień w tekście np: bold lub kursywa. 
 5. Wybór kolorów, stylu layoutów, elementów ozdobnych, grafik – tu postaw na kolory firmowe, bo to zapewni Ci zachowanie własnego stylu publikacji. Jeśli Twój e-book zawiera dużo zdjęć, grafik, infografik, ilustracji itp. postaw na layout z zastosowaniem maksymalnie 2 kolorów, to sprawi, że Twoja publikacja będzie elegancka. Pamiętaj, że jesteśmy wzrokowcami i najszybciej zapamiętujemy produkty / marki, które mają 1-2 dominujące kolory. 
 6. Czytelność to podstawa publikacji. W tekście podstawowym stosuj fonty, które są czytelne, szeryfowe lub bezszeryfowe, pamiętaj że zbyt “udziwniony font” sprawi, że publikacja będzie męcząca dla czytelnika. Zgodnie z zasadą: im prościej, tym lepiej. Nie zapominaj o marginesach, przestrzeni w interliniach i odpowiednim rozmiarze fontu (10-15 pkt).
 7. Dobieraj zdjęcia tematycznie i baw się kadrem. Nie zawsze zdjęcie musi być klasycznie w pionie lub poziomie. Uatrakcyjnić layout można przez stosowanie zdjęć w kole, wąskim pionowym kadrze, kwadracie, a nawet w trójkącie. To już kwestia wyobraźni, kompozycji i innych elementów graficznych. 

Dla lepszego zobrazowania, poniżej przedstawiam kilka wariantów, które wg. mnie są przykładem klasycznych layoutów, ale nie są to sztywne normy.

 

Najprostszy w świecie sposób na e-book to zrobić go w Wordzie lub w PowerPoint, a wystarczy że zastosujesz te same wytyczne jak przy projektowaniu okładki (spójne kolory, dobór fontów, dobrane tematycznie zdjęcia). Jeśli nie masz aplikacji PowerPoint to jest darmowa googlowska: TUTAJ ma ta ogromną przewagę nad Wordem, że możesz stworzyć dynamiczne, zróżnicowane i ciekawe layouty.

#5 LANDING

Gdy już masz swojego e-booka po korekcie, pięknie złożonego w formacie pdf to kolejnym etapem będzie sworzenie miejsca sprzedaży lub udostępnienia czytelnikom za free. Potrzebujesz landingpage, czyli pojedyńczą stronę dedykowaną informacjom, opisie i promocji Twojego e-booka. Strona ta może być stworzona w ramach istniejącej Twojej strony www, sklepu czy bloga. 

 • Kup domenę dedykowaną tylko temu e-bookowi, bo to ułatwi Ci promocję i przekierowanie czytelników bezpośrednio na landingpage np: sklepAutora.pl ma w sprzedaży kilka produktów i między innymi “Planer autora”, dla którego jest dedykowany landingpage www.PlanerAutora.pl;
 • Jeżeli Twój ebook jest produktem sprzedażowym wówczas potrzebujesz sklepu www lub przynajmniej podpięcia płatności online oraz składania zamówień przez landingpage. Landigpage możesz sobie założyć np. przez Getresponse;
 • Jeżeli nie posiadasz i nie zamierzasz uruchamiać strony internetowej wówczas należałoby pomysleć o innej formie udostępniania e-booka w “chmurze” lub np: przez dysk google. 

#6 NEWSLETTER

Udostępniając swojego e-booka i dzieląc się swoją wiedzą warto zadbać o utrzymanie kontaktu z czytelnikami i tworzenie listy mailingowej. Dlatego ustaw na swojej stronie www / landingpage zapis do newslettera. Czytelnik otrzymuje od Ciebie darmową wiedzę, Ty w zamian otrzymujesz adres e-mail, na który w przyszłości możesz przesłać swoją ofertę. Jest bardzo dużo aplikacji mailingowych darmowych np. MailerLite

 

#7 PROMOCJA

 • Uzyskaj recenzje przedpremierowe;
 • Uruchom prezent np: darmowy fragment, dodatkowy rozdział nie publikowany;
 • Posty gościnne / współpraca z innymi blogerami;
 • Wysyłaj mialling z promocjami ale też z dodatkową dawką inspiracji i wiedzy;
 • Obniżona cena w przedsprzedaży;
 • Reklama płatna w mediach społecznościowych;
 • Publikuj opinie; 
 • Docieraj do influencerów.

Katarzyna Buk
Graficzka, projektantka książek i właścicielka pracowni graficznej 27pixeli. Autorka poradnika dla autorów niezależnych: “PROSTE WYDANIE” oraz “PLANERA AUTORA” (SklepAutora.pl)