579632177 info@27pixeli.com

Trudno tak po prostu powiedzieć, że książka w formacie A5 ok.200 stron to koszt ok. 6 zł. Nie, zdecydowanie nie.

Na koszty druku wpływa bardzo, bardzo dużo elementów składowych. Właściwie wszystko od surowca (papieru), koloru zadruku, uszlachetnień, formatu … kończąc na nakładzie. Ponadto rynek drukarski w Polsce jest ogromny co oznacza, że od drukarni cyfrowej po offsetową (dziełową), będą bardzo zróżnicowane ceny.

Pracownia 27pixeli współpracuje z kilkoma bardzo dobrymi drukarniami o bardzo dobrej renomie. Są to drukarnie zarówno cyfrowe przy niskich nakładach, jak również duże drukarnie dziełowe, przy nakładach wysokich powyżej 1000 egz. Nakład druku książki uzależniony jest od samej książki, potencjału sprzedażowego i budżetu.

Dziś w modelu self-publishingu zazwyczaj pierwszy nakład książki jest drukowany w ilości 1000 – 2000 egz., dlatego dla zobrazowania ile kosztuje druk książki, na potrzeby tego artykułu przyjęłam nakład w wysokości 1000 egz.

Co powinniśmy ustalić i co ma wpływ na koszt druku?
Czyli o co zapytają nas w drukarni.
1 Papier z którego będzie wykonana okładka. Surowiec, gramatura, kolor, powlekanie.
2 Papier środków książki, czyli wnętrze – surowiec, gramatura, kolor.
3 Oprawa miękka czy twarda? Klejona czy szyto-klejona? Oprawa miękka ze skrzydełkami czy bez? Oprawa twarda z zadrukowaną wyklejką?
4 Format książki (A4, B4, A5, B5 …)? A może jeszcze inny format niestandardowy?
5 Dodatkowe uszlachetnianie okładki: folia (matowa, błyszcząca, soft-touch), lakier UV, tłoczenie, złocenia, brokat, płótno…
6 Oprawa miękka / zadruk okładki jednostronny czy dwustronny, jednostronny może być tylko 1 kolor lub 2 kolory lub 4 kolory, to samo dotyczy drugiej strony okładki wewnętrznej. Tu pojawi nam się termin CMYK 4+1 …. lub zadruk w kolorach Pantone.
7 Oprawa twarda tak jak przy oprawie miękkiej ma opcje zadruku 1, w lub 4 kolory lub Pantone ale jest to zadruk jednostronny. W przypadku oprawy twardej wnętrze nie jest możliwe do zadrukowana, ale za to oprawa twarda posiada wyklejkę. Wyklejka to dodatkowa kartka papieru, która łączy okładkę ze środkiem książki, ale służy też ozdobnej formie naszej publikacji, może być klasycznie biała i to pewnie nie wpłynie na koszt, ale może być też wyklejka ozdobna z kolorowego papieru, z zadrukiem jedno lub dwustronnym, opcji dużo i niestety każda ma wpływ na koszt końcowy. Poza tym oprawa twarda może mieć jeszcze dodatkową obwolutę mająca na celu ochronę okładki jak też funkcje ozdobną.
8 Ważne – Ilość stron zadruku środków – tu przyda się nam pomoc grafika, aby obliczyć ile stron w danym formacie będzie miała publikacja. Na początek możesz zrobić założenie co do ilości stron, pamietaj jedynie, że liczba stron książki powinna być liczbą podzielną przez 16 np: 240 str.

Poniżej przykładowe wyceny dla 2 różnych publikacji:

Katarzyna Buk
Graficzka, projektantka książek i właścicielka pracowni graficznej 27pixeli. Autorka poradnika dla autorów niezależnych: „PROSTE WYDANIE” oraz „PLANERA AUTORA” (SklepAutora.pl)